0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

AB Vize Serbestisinden Kimler Yararlanabilecek


Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyalogu Mutabakat Metni ile Geri Kabul Anlaşmasının imzalanmasıyla vizesiz Avrupa yolunda önemli bir adım atıldı. Brüksel’de yapılan AB zirvesinde ise vize serbestisi için tarih Haziran ayına çekildi. Vize serbestisi nedir, kimler nasıl yararlanacak? Hükümetin,

Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyalogu Mutabakat Metni ile Geri Kabul Anlaşmasının imzalanmasıyla vizesiz Avrupa yolunda önemli bir adım atıldı. Brüksel’de yapılan AB zirvesinde ise vize serbestisi için tarih Haziran ayına çekildi.

Vize serbestisi nedir, kimler nasıl yararlanacak?
Hükümetin, yeniden hızlandırdığı AB temaslarının önemli köşetaşlarından birisi vize serbestisi.

Yıllardır Avrupa ülkelerine vizeyle giriş yapma eziyetini çeken Türk vatandaşları, sürecin olumlu yürütülmesi halinde bu yılın Haziran ayından itibaren belirli koşullar altında AB ülkelerine vizesiz giriş yapma olanağına kavuşacak.

29 Kasım’da yapılan Türkiye-AB Zirvesi’nde varılan anlaşmada, Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılacağı tarih olarak belirlenen Ekim 2016 da öne çekiliyor. Yeni teklifte Türk vatandaşları için vize kısıtlamasının haziran sonunda kaldırılması isteniyor.

Brüksel’de düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi’nin taslak metnine göre Türk vatandaşlarına vize serbestisi Haziran sonuna kadar yürürlüğe girecek. Vize serbestisinin Ekim ayında yürürlüğe girmesi planlanıyordu. Taslak metne göre ayrıca Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için ek olarak 3 milyar Euro daha teklif edildi.

VİZE MUAFİYETİ HANGİ ÜLKELERİ KAPSIYOR?

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Vize Serbestisi Anlaşması tüm AB ülkelerini kapsamıyor. Danimarka, İngiltere ve İrlanda vize serbestisi anlaşmasının dışında kalan ülkeler. İngiltere ve İrlanda AB’nin özgürlük, güvenlik ve adalet alanlarında farklı kurallara tabi olduklarından, AB’nin vize politikası ve geri kabul anlaşmaları bu iki ülkeyi bağlamıyor. Danimarka ise Schengen üyesi ülkeler arasında yer alıyor ve vize anlaşmalarının tarafı. Ancak Danimarka’nın Schengen sistemine koyduğu çekince nedeniyle Geri Kabul Anlaşması bu ülkede uygulanmayacak. Bu nedenle, Türkiye ile Danimarka arasında yeni bir geri kabul anlaşması yapılması gerekiyor.

GERİ KABUL ANLAŞMASI NEDİR?

Geri kabul anlaşması, bir ülkede yasadışı olarak bulunan kişilerin anlaşma yapılmış kaynak ülkeye veya en son transit geçiş yaptıkları ülkeye geri gönderilmesi. Türkiye ile AB Geri Kabul Anlaşmasıyla, karşılıklılık ilkesi gereği, Türkiye’de veya AB’ye üye bir ülkede, ülkeye giriş, ülkede bulunma veya ikamet etme koşullarını sağlamayan veya sağlayamaz duruma düşen kişilerin Anlaşmada belirlenen şartlar ve kurallar çerçevesinde ilgili ülkeye geri gönderilmesi amaçlanıyor.

“GERİ KABUL ANLAŞMASI KİMLER İÇİN GEÇERLİ OLACAKTIR?

Geri Kabul Anlaşması yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2014 tarihi itibariyle Türk vatandaşlarına uygulanmaktadır. Esasen, vatandaşlarımızın geri kabulü, Geri Kabul Anlaşmasından bağımsız olarak bir Anayasal yükümlülüğümüzdür.

GKA, AB ülkelerinde yasal ikameti olan vatandaşlarımızı kapsamamaktadır. GKA’nın 18. maddesi, Ek Protokol dahil Ortaklık Hukukumuzdan kaynaklanan tüm haklarımızın saklı tutulacağını hüküm altına almaktadır. Ortaklık Hukukundan kaynaklanan, vatandaşlarımızın serbest dolaşımına ilişkin kazanılmış hakların GKA ile ortadan kaldırılması söz konusu değildir.

Geri Kabul Anlaşması yasadışı göçmenlere ilişkin bir anlaşmadır.

İltica başvurusunda bulunan kişilerin haklarına ve usul güvencelerine halel getirilmeyeceği Anlaşmada belirtilmiştir.Bu durumda ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Avrupa ülkelerine sığınan Suriyeliler Geri Kabul Anlaşmasının kapsamı dışındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo