0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

Benelux Turu Nedir?


Çoğu tur operatörünün, gazetelerin tatil ilanlarında görmüşsünüzdür Benelux turu başlıklarını… Peki, hiç merak ettiniz mi? Benelux turu nedir? Benelux turu hangi ülkeleri kapsar? Benelux, 3 komşu ülkenin (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) 18 Temmuz 1932 tarihinde imzalanan Ouchy Sözleşmesi ile yaratılan

Çoğu tur operatörünün, gazetelerin tatil ilanlarında görmüşsünüzdür Benelux turu başlıklarını… Peki, hiç merak ettiniz mi? Benelux turu nedir? Benelux turu hangi ülkeleri kapsar?

Benelux, 3 komşu ülkenin (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) 18 Temmuz 1932 tarihinde imzalanan Ouchy Sözleşmesi ile yaratılan ve Batı Avrupa’nın ilk ekonomik entegrasyonunu sağlayan antlaşma ve birliktir. Bu antlaşma, 1957 yılında imzalanan ve Roma Antlaşması olarak bilinen Avrupa Ekonomik Topluluğunun (AET) oluşmasına zemin hazırlamıştır. (Roma Antlaşması’nı imzalayan ve kurucu üye olarak bilinen altı ülkeden üçü Benelux ülkesidir.) Biraz daha genişletirsek; Avrupa Birliği’nin temelleri 1932 yılında üç komşu ülke tarafından imzalanan Ouchy Sözleşmesi ile atılmıştır.

Bu kısa bilgiden sonra Benelux ülkelerine şöyle bir göz atalım…

Belçika

Küçük ve kolay bir ülke olan Belçika’da bir yerden bir yere gitmek fazla zamanınızı almıyor. Ulaşım ağı oldukça iyi ve düzenli işliyor. Bisiklet kullanımı çok yaygın ve kiralayan yerler oldukça fazla. Yaz mevsimi çok kalabalık olan ve turist akınına uğrayan ülkenin, kış aylarında da çok farklı bir tadı var…

Belçika mutfağı denildiğinde akla gelen ilk şeyler; mayonez ve birçok sosla hazırlanan patates kızartmaları, çikolatalar ve biralar olur. Ulusal yemekleri; patates, salata, biftek ve patatesli midyedir. Bu arada yöresel yemekleri tatmayı sevenlerdenseniz, bu ülke sizi fazlasıyla değişik tatlar bekliyor.

Ülkenin her tarafı tarihi eser ile dolu olduğu için hepsini ve her yeri gezmek sizi zorlayabilir ama Brüksel’in en ünlü ve hareketli meydanı olan Grand Place’ı görmeden ülkeden ayrılmayın. Bu meydan, Avrupa’nın en iyi meydanlarından biri olarak kabul edilmekte olup Barok, Gotik ve Louis XIV mimari gelenekleri harmanlanarak inşa edilmiştir.

Belçika’nın en ünlü şehirlerinden biri olan Brugge, mükemmel mimarisi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Diğer bir şehir Antwerp, Belçika’nın moda ve sanat dünyasının en sıcak noktasıdır. Ardennes bölgesindeki ormanlar ise size doğa ile baş başa kalma, yürüyüş, bisiklet ve kamp kurmak için muhteşem alanlar sunuyor.

Belçika vizesi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Lüksemburg

Lüksemburg, küçük bir devlet olmasına karşın jeopolitik konumu nedeniyle büyük öneme sahip bir ülkedir. Son derece gelişmiş bir ekonomiye sahip olan ülkede kişi başına düşen milli gelir ortalaması, Dünya Bankası verilerine göre ilk sıradadır. 1995 ve 2005 yıllarında iki kez “Avrupa Kültür Başkenti” olma özelliğini taşıyan tek ülkedir. Kentin tarihsel değerleri 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi ile koruma altına alınmıştır. Lüksemburg ardenleri görülmeye değer yerlerdir. Özellikle doğayla iç içe tatil yapmak isteyenler için Obersauer ve Our Doğal Parklarını önerebiliriz. Schengen şehri Lüksemburg’da bulunur ve bu şehirde imzalanan anlaşma ile 14 Haziran 1985 tarihinde Avrupa’ya sınırsız ve pasaportsuz hayatın kapıları açılmıştır. Lüksemburg küçük ama çok etkili bir ülkedir.

Lüksemburg vizesi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hollanda

Topraklarının çok büyük bir kısmı Batı Avrupa’da bulunur. Ayrıca Karayipler’de 3 adası yer alır. Ülke topraklarının büyük çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Bu sebeple İngilizce’de “Alçak ülke” anlamına gelen Netherlands adını almıştır. Avrupa’nın en büyük limanı olan Roterdam şehri bu ülkede bulunur.

Hollanda denilince aklımıza ilk gelen şehir tabii ki Amsterdam’dır. Çok kültürlü bir yer olan bu şehirde, tahminlere göre 180 farklı ülkeden insan yaşamaktadır. Amsterdam, Avrupa’da bulunan hiçbir şehre benzemez. Kendine özgü, kozmopolit ve özgür bir yapısı vardır. Şehri yürüyerek, bisikletle veya tekneyle gezebilirsiniz.

Hollanda vizesi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’ya seyahat edebilmek için Schengen vizesi gerekmektedir. Schengen vizesi için Real World Turizm’e ulaşmanız yeterlidir.

Seyahat sigortanızı hızlı ve güvenli bir şekilde yaptırmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo