0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

Batum’dan Yılbaşına Özel Davet


batum

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti liman ve ticaret merkezi Batum’un turizm yetkilileri, yaz ve kış turizminin yanı sıra yaklaşık 20 gün sürecek yeni yıl kutlamalarına Türkiye ve çevre ülke vatandaşlarını da davet etti. Liman kenti Batum’un cazibe merkezi olması için

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti liman ve ticaret merkezi Batum’un turizm yetkilileri, yaz ve kış turizminin yanı sıra yaklaşık 20 gün sürecek yeni yıl kutlamalarına Türkiye ve çevre ülke vatandaşlarını da davet etti.

Liman kenti Batum’un cazibe merkezi olması için her yıl birbirinden özel konserler ve Gürcü kültürünü yansıtan organizasyonlar düzenleniyor. Batum’un merkezi Avrupa Meydanı halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen yeni yıl konserlerinin yanı sıra oteller, restoranlar ve ticaret merkezleri de yeni yıla özel olarak hazırlanıyor. Dünyanın en önemli otel zincirlerinin bulunduğu Batum, 20 bin turisti ağırlama kapasitesine sahip.

25 Aralık’ta dev yılbaşı ağacının ışıklandırılması ile başlayacak yeni yıl kutlamaları 14 Ocak’ta sona erecek. Batum’un 13 bölgesinde konser düzenlenecek. Etkinlikler ünlü Gürcü sanatçı Nino Katamadze konseriyle başlayacak. Yılbaşına yaklaşan günlere doğru yerli ve yabancı sanatçılar, pop, jazz, hip hop, blues, reggea, punk ve daha birçok tarzda şarkılarıyla sahne alacak. Kutlamalar kapsamında miniklere de özel gösteriler ve yüz boyama etkinlikleri düzenlenecek.

‘KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITIYORUZ

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Yardımcısı Natia Sirabidze, Batum’un yeni yıl programıyla ilgili olarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden davet edilen gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sirabidze, “Bizim kültürümüz, koreografimiz, ressamlarımız ve sanatçılarımız çok iyi ancak bunu sadece festivallerle tanıtabiliyoruz. 2016 yılından itibaren kültürümüzü dünyaya tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Özellikle Acara Özerk Cumhuriyeti’nin amacı, kültür aracılığı ile gelir elde etmek ve kültürümüzü daha iyi tanıtabilmek” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ DOST OLARAK GÖRÜYORUZ”

Batum’un yeni yıl programını anlatırken, Türkiye’nin kendilerini heveslendirdiğini ifade eden Sirabidze, “Biz ne zaman bir organizasyon yapmak istesek her zaman Türkiye’yi düşünüyoruz, çünkü bizi o kadar iyi karşılıyorlar ki hevesleniyoruz. Kültür bakımından aramızda bir bağ var. Birçok şeyi paylaşıyoruz. Gürcistan’da bir söz vardır, ‘İyi bir komşu akrabadan daha iyidir’ diye. Onun için Türkiye’yi bir dost olarak görüyoruz” diye konuştu.

Güvenlikle ilgili olarak da bir sıkıntı yaşanmayacağını belirten Sirabidze, İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda gerekli tedbirleri aldığını söyledi. Ayrıca gümrüklerdeki kuyruklar için de çalışan sayısını artırarak, ‘Sorunsuz bir yılbaşı geçirmek istiyoruz’ dedi.

VİZESİZ KİMLİKLE GİRİLİYOR

Tarihi yapısı, doğal güzellikleri, son yıllarda gerçekleşen planlı yapılanma ile turizm ve kültür cenneti olmayı hedefleyen Batum’a Türk vatandaşların girişleri de kolay. Batum’a Türk vatandaşları vizesiz ve kimlikle girebilirken, yılbaşını bu kentte geçirmek isteyenler için de her türlü güvenlik önleminin alındığı, kapılardan girişlerin kolaylaştırılacağı belirtiliyor.

Batum’da Sovyet mimarisinin yanı sıra Gürcü kültürü ile birleştirilen görkemli binalar, ibadethaneler, sanat galerileri, mitolojik heykeller ve renkli balkonlar dikkat çekiyor.

Batum Acarlar, Ermeniler, Ruslar, Abhazlar, Ukraynalılar, Rumlar, Azeriler, Osetler ve Lazlar gibi diğer etnik kökenlerden oluşuyor.

ABD’Lİ SANATÇI TÜRKİYE’Yİ BAHANE ETTİ

Sirabidze, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizin Gürcistan ve Kafkas coğrafyasına nasıl yansıdığını da değerlendirdi. Gürcistan’ın devlet olarak politikası arasında hem Türkiye hem de Rusya ile ilişkileri düzeltmek olduğunu kaydeden Sirabidze,

“Mesela yılbaşı için bir sanatçı çağırmayı düşünüyorduk ama Türkiye üzerinden Gürcistan’a gelmeye ‘hayır’ dedi. Onun için teklifi reddettik. Çünkü buraya gelip politik bir konuşma yapabilirdi. Adını söylemeyelim, Amerikalı ünlü bir sanatçı. İstanbul üzerinden Trabzon’a gelecekti, oradan da kara yoluyla Batum’a gelecekti ama güvenliği öne sürünce biz de teklifimizi reddettik. Her sanatçının kendine kaprisleri var. Biz de o sanatçıyı güvensiz bulduk, problem yaratabilirdi” dedi.

Gazetecilerin Batum ziyaretini organize eden Tüm İletişim ve Medya Federasyonu (TİMEF) Genel Başkanı Şakir Gürel, Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Yardımcısı Natia Sirabidze’ye davetleri için teşekkür ederek. Çini işlemeli porselen tabak hediye etti. Sirabidze’de günün anısına Gürel’e yöresel bebek hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo