0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır?


Az sonra sizlere, hakkında oldukça yoğun bilgi kirliliği olan bir konudan bahsedeceğiz. Harçsız öğrenci pasaportu hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz. Öğrenci pasaportu nedir? Öğrenci pasaportu ücretsiz mi?  Öğrenci pasaportu nasıl alınır?  Öğrenci pasaportuyla bordo pasaport arasında fark

Az sonra sizlere, hakkında oldukça yoğun bilgi kirliliği olan bir konudan bahsedeceğiz. Harçsız öğrenci pasaportu hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz. Öğrenci pasaportu nedir? Öğrenci pasaportu ücretsiz mi?  Öğrenci pasaportu nasıl alınır?  Öğrenci pasaportuyla bordo pasaport arasında fark var mıdır? Gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. O halde başlayalım…

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Şubat 2016’da yapılan düzenlemeden önce öğrenciler, yurt dışına çıkmakta zorluk yaşıyorlardı. Bunun nedeni, harçsız pasaport talep ettiklerinde geçerli bir sebep öne sürme zorunluluğuydu. Neydi bunlar? Uluslararası yarışma, spor müsabakası, eğitim… vb. faaliyetlerdi. Bu organizasyonların dışında kalan öğrenciler, harç yatırarak pasaport alabiliyorlardı.

Şubat 2016’da yapılan düzenleme ise tüm bu zorunlulukları ortadan kaldırdı. Artık 25 yaş altındaki her öğrenci harç yatırmadan pasaport almakta özgür. Öğrenci kelimesini özellikle vurgulamamızda fayda var çünkü 25 yaşın altında olmak yeterli değil; öğrenci olmak şart.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Öğrenci pasaportunu 25 yaşından küçük öğrencilerin alabileceğini belirtmiştik. 18 yaşından küçük öğrencilerin ise ebeveynleri ile birlikte randevuya gitmeleri gerekir. Merak edilen sorulardan birine daha yanıt verelim: ‘’Harçsız öğrenci pasaportunun süresi ne kadardır?’’

Prosedür tek bir kurala dayanır: 25 yaşını geçmemiş olmak. Dolayısıyla, 18 yaşındaki öğrenci 25 yaşına dek geçen süreye kadar, harçsız öğrenci pasaportu alma hakkına sahiptir. 24 yaşındaki bir öğrenci bu haktan, maksimum 1 sene boyunca yararlanabilir. Peki, harçsız öğrenci pasaportu için gereken evraklar nelerdir?

  • Nüfus cüzdanının aslı
  • Öğrenci belgesi
  • 2 Adet biyometrik fotoğraf
  • Varsa eski pasaport/pasaportlar
  • Pasaport defter ücreti dekontu

Öğrenci Pasaportu Ücretsiz mi?

Harçsız öğrenci pasaportunu alırken yalnızca harç ücretinden muaf tutulursunuz. Defter bedelini ödemeniz gerekir.

Öğrenci Pasaportu ile Bordo (Klasik) Pasaport Arasındaki Fark Nedir?

Anlaşılacağı üzere, iki pasaport arasında bir fark yoktur. Öğrenci pasaportu, bordo pasaportun öğrenciler lehine düzenlenmiş ve alım kolaylığı sağlanmış halidir.

Öğrenci Pasaportu İçin Talep Yazısı Gerekir mi?

2016’daki düzenlemeden önce talep yazısı kaleme alıp vergi dairesine teslim edilmesi şarttı ancak şu an böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Pasaport ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel husuları öğrenmek için tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo