0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

Gizemlerin Ülkesi: Mısır


Resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti olan ülke, 1.000.000 kilometrekarelik yüzölçümüyle Ortadoğu’nun en büyük ülkelerinden biridir. Ayrıca Kuzey Afrika ve Ortadoğu arasında köprü görevini üstlenmektedir. Yaklaşık 8000 yıllık geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu izleri ülkenin çeşitli yerlerinde görebilirsiniz.

Resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti olan ülke, 1.000.000 kilometrekarelik yüzölçümüyle Ortadoğu’nun en büyük ülkelerinden biridir. Ayrıca Kuzey Afrika ve Ortadoğu arasında köprü görevini üstlenmektedir. Yaklaşık 8000 yıllık geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu izleri ülkenin çeşitli yerlerinde görebilirsiniz. Cumhuriyetle yönetilen ülkede nüfusun çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Para birimi; Mısır Lirası, nüfusu ise Dünya Bankası 2017 verilerine göre 97,55 milyondur. Dünyanın en kalabalık 15. şehridir.  Resmi dil olarak modern standart Arapça olarak geçmektedir. Mısır, vize ile girilebilen ülkelerdendir.

Mısır’da Gezilecek Yerler

Tabi, gezilecek yerlerin başında dünyanın yedi harikalarından biri kabul edilen Eski Mısır medeniyeti kalıntıları olan Piramitler gelir. Piramitler, başkent Kahire’nin Gize bölgesindedir. Bu bölgede birçok piramit ve sfenks görmeniz mümkündür.

Piramitler, Gize bölgesinin dışında Saqqara ve Dahshur bölgelerinde de bulunmaktadır. Hala tüm dünyanın ilgisi çeken bu yapılar; o zamanki medeniyet ve gün ışığına çıkmamış gizemlerle dolu birçok bilgiyi barındırır. Örneğin; Piramitlerin nasıl yapıldığı konusu, bazı piramitlerin duvarlarında işli olan hiyerogliflerde ampule benzeyen aydınlatma sistemi kullanılması geçmiş yaşama dair ipuçları taşımaktadır.

Yine başkent Kahire’de bulunan Mısır Müzesi, görülmesi gereken bir yer olarak dikkat çekmektedir. Antik Mısır uygarlığının en görkemli koleksiyonunu barındıran Arkeoloji Müzesi, bünyesinde 120.000 adet sanat eseri bulundurmaktadır.

Nil nehri, ülkenin can damarıdır. Akdeniz’e dökülür. Dünyanın en uzun nehridir. Güneyden kuzeye doğru akan nehrin üç ana kolu bulunur. Bunlar; Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri’dir.  Mısır’da halk bu nehir kenarında yerleşim yerleri kurmuş ve suya yakın olmuşlardır. Nil Nehri’nde, nehre özgü olan Felucca isimli teknelerle Kahire’nin güneyinde yer alan ve Mısır’ın en eski kentlerinden olan Asvan ve Luksor ziyaret edilebilir.

Kızıldeniz’in kıyısında bulunan Şarm El-Şeyh yalnızca ülkenin değil, dünyanın en ünlü turistik yerlerinden biridir. Tam bir dalış cenneti olan bu kentte safari yapmak da mümkündür. Tüm bunların yanı sıra Port Said de ülkenin önemli ve popüler tatil noktaları arasında yer alır. 19. Yüzyıldan kalma feneri, sahilleri ve yerel pazarıyla oldukça dikkat çekicidir.

Mısır Vizesi

‘’Mısır vize istiyor mu?’’ sorusunun cevabı evet…

Ülke, kapıda vize uygulamasını kaldırmıştır ve tüm başvurular konsolosluklar aracılığı ile yapılmaktadır. Vize başvurusunun sonuçlanma süresi 30-45 iş günü olarak öngörülmektedir. Bu süre bazen uzayabilmektedir.

Yeşil pasaport sahipleri 90 günü aşmayacak şekilde ülkeye giriş – çıkış yapabilirler. 90 günü aşan ziyaret planları varsa ekstra vize için başvurmaları gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresi, seyahat sonrasını kapsayacak şekilde en az 6 ay olmalıdır.

Vizeye Şahsen mi Başvurmalıyım?

Şahsen başvurmanıza gerek yok. Yetkili seyahat acenteleri sizin yerinize bu süreçleri üstlenebilir. Real World Turizm sizin yerinize Mısır Vizesi müracaatı yapmak konusunda tam yetkilidir.

Mısır seyahatiniz için yaptıracağınız zorunlu seyahat sigortası işlemleriniz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo