0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

Rusya Kapılarını Kapattı


RUS uçağının düşürülmesi ve ardından Rus yetkililerin sert açıklamaları Türkiye-Rusya arası gerginliği artırdı. Rusya, Gürcistan ve Ukrayna üzerinden ülkeye giren Türk ihraç ürünlerine gümrük kapılarını kapattı. Bazı Türk TIR’larının geri dönmeye başladığını belirten Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı

RUS uçağının düşürülmesi ve ardından Rus yetkililerin sert açıklamaları Türkiye-Rusya arası gerginliği artırdı. Rusya, Gürcistan ve Ukrayna üzerinden ülkeye giren Türk ihraç ürünlerine gümrük kapılarını kapattı. Bazı Türk TIR’larının geri dönmeye başladığını belirten Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Rusya’ya Türk TIR’larının girişinde sürekli sıkıntı yaşıyorduk. Son gelişmeyle Rusya gümrük kapılarını kapattı” dedi.

YILDA 36 BİN SEFER

Rusya’ya hazır giyimden gıdaya, makinadan içeceğe kadar birçok farklı sektörden ihracat gerçekleştirildiğini belirten Şener, şunları anlattı: “Rusya’ya yılda 36 bin adet sefer yapıyoruz. Ayda ortalama 3 bin sefer. Şu an için 100-150 arası TIR Rus gümrüklerinde bekletiliyor. Biz bu tür durumlarla sık sık karşılaşıyoruz. Ancak belirsiz durum var. Gürcistan’dan giden TIR’lara açıklama yapılmıyor. Ukrayna’dan gelen TIR’lar için ise ‘Tam Tespit’ yapacağız deniliyor. Yani TIR’lardaki tüm ürünleri indirip tek tek arayacaklar sonra tekrar yükleyecekler.

Bu günler sürebilir.” Bu tür uygulamaların ülkelerin inisiyatifinde olduğunu anlatan Şener, şöyle devam etti: “Bu uygulama Türk gümrüklerinde de yapılıyor. Ancak bunun bir risk oranı çerçevesinde gerçekleşmesi lazım. Yani geçen araçların yüzde 2’sinde uygulanabilir. Bazen de gümrüklerde şüpheli bulunan araçlardaki tüm ürünler tek tek incelenir. Rusya tüm TIR’larımızın ‘Tam Tespite’ tabi tutulacağı belirtildi. Bunun gerçekleşmesi çok zor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo