0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

Green Card İçin Sıkça Sorulan Sorular


1-Green Card Lottery Program Nedir? Başvuru sahiplerine Amerika için Göçmenlik Hakkı verilmesini sağlayan bir programdır. Çekiliş şeklinde yapılıp, adil ve şansa dayalı bir yöntemle her sene 55000 kişiye tanınan bir ayrıcalıktır. 2- Uygunluk şartları nelerdir? İlk etapta Green Card Başvuru

1-Green Card Lottery Program Nedir?
Başvuru sahiplerine Amerika için Göçmenlik Hakkı verilmesini sağlayan bir programdır. Çekiliş şeklinde yapılıp, adil ve şansa dayalı bir yöntemle her sene 55000 kişiye tanınan bir ayrıcalıktır.
2- Uygunluk şartları nelerdir?
İlk etapta Green Card Başvuru Hakkı sahibi ülkelerden birinden başvuruyor olmak gerekir. Bunun dışında 12 yıllık eğitimi içeren en az bir lise diploması ya da son 5 yıl içinde en az 2 sene ödeme alınan bir işte çalışmış olmak gerekmektedir.
3- Herhangi bir başvuru ücreti gerekiyor mu?
Yukarıdaki uygunluk şartlarına uyan kişilerin yalnızca firmamıza ait 30Euro Hizmet Bedelini ödemesi yeterlidir.
4- Başvuru için neler yapmam gerekir?
Firmamızın sizin için hazırladığı Bilgi Formunu doldurup ve gerekli evrakları hazırlayıp ofisimize ileterek başvuru sürecini başlatabilirsiniz.
5- Green Card çıkması durumunda hangi aile üyelerimi yanıma alabilirim?
Yalnızca evlilik olan eş ve 21 yaş altı çocuklarınız sizinle gelebilir.
6- Aynı yıl içerisinde birden fazla başvuru yapabilir miyim?
Aynı çekiliş yılı içinde aynı başvuru sahibi için birden fazla başvuru yapamazsınız.
7- Başvuru ve açıklama tarihleri nelerdir?
Bu tarihler her yıl başlamadan kısa bir süre önce açıklanırlar. Son birkaç senedir Ekim-Kasım aylarında başvuru yapılırken Mayıs ayında da sonuçlar açıklanmaktadır.
8- Kayıt Onay numarası nedir?
Her başvuru sahibine verilen 16 haneli bir numaradır. Başvurunuzun durumunu bu numara ile takip edebilirsiniz.
9- Kazanan Dosya Numarası nedir?
Green Card kazanmaya hak kazanan kişilere verilen 14 haneli bir numaradır.
10-Çekilişi kazandığımız takdirde direkt olarak Green Card sahibi olmuş oluyor muyuz?
Çekiliş sonucunda yalnızca Green Card sahibi olmaya hak kazanmış oluyorsunuz. Green Card ise konsolosluk tarafından hakkınızda yapılan incelemenin sonucunda veriliyor.
11- Vatandaşı olmadığım bir ülkeden başvuru da bulunabilir miyim?
Bir ülke ya da coğrafi bölgeden gelen göçmenlere sayı sınırlaması olduğu için her kişi bir ülke kotasından yararlanmalıdır. Değerlendirdiğiniz ülke hangi ülkenin sayı kotasından yararlandığınızı gösterir. Uygunluk ülkeniz normal koşullarda doğduğunuz ülke olacaktır. Ancak, uygunluk ülkenizi eşinizin doğduğu ülke ya da doğduğunuz zaman orada yerleşik olarak ikamet etmedikleri ve orada doğmadıkları takdirde anne babanızın doğduğu ülke olarak seçebilirsiniz. Değerlendirildiğiniz ülke ancak bu üç şekilde belirlenebilir. Başvuruda yanlış veya uygun olmadığınız bir ülkeye göre değerlendirilmeyi talep etmek (örneğin geçerli bir bağ oluşturamadığınız bir ülkenin kotasından yararlanmayı talep etmeniz) başvurunuzun diskalifiye olmasına neden olacaktır.
12- Neden bazı ülkelerin yerlileri DV programına katılamazlar?
Çeşitlilik vizeleri, A.B.D.’ye yüksek sayıda göçmen gönderen ülkeler dışındakilere göçmenlik fırsatı tanıyabilmek için tasarlanmıştır. Yasa “yüksek sayıda göçmen gönderen” ülkeleri, son beş yıl içinde A.B.D.’ye aile veya iş dayanaklı göçmenlik kategorilerinde toplam 50,000 kişinin göç etmiş olduğu ülkeler olarak tanımlamaktadır. Her yıl A.B.D. Göçmenlik Bürosu (USCIS) çeşitlilik kurasına katılmaya uygun olmayan ülkeleri belirlemek için o yılın aile ve iş dayanaklı göçmen giriş kayıtlarını son beş yılın kayıtlarına ekler. Her E-DV başvuru dönemi öncesinde ayrı bir değerlendirme yapıldığı için mevcut yılın katılıma uygun ülkeleri bir sonraki DV programında katılıma uygun olmayabilir.
13- Çeşitlilik vize programına hangi meslek sahipleri katılabilir?
İş tecrübelerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net OnLine veri tabanı kullanılacaktır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız. İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında diskalifiye edilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.
14- E-DV programına başvurabilmek için bir alt yaş sınırı var mıdır?
Kuraya katılım için bir alt yaş sınırı yoktur; ancak, programın lise mezunu olma veya iş tecrübesi şartları 18 yaşının altındaki birçok kişinin otomatik olarak elenmesine sebep olacaktır.
15- Şu anda A.B.D.’de bulunuyorum. Kuraya başvurabilir miyim?
Evet, başvuracak kişi A.B.D. veya herhangi başka bir ülkede olabilir ve başvuru A.B.D.’den veya başka bir ülkeden yapılabilir.
16- Vizeyi almadan pasaportumun süresi dolarsa veya pasaportumu kaybedersem ne yapmalıyım?
Eğer herhangi bir sebeple pasaport numaranız değişirse, DV görüşme tarihinizin belirlenebilmesi için bu durumu değişikliğin sebebini gösteren belgelerle birlikte KCC’ye bildirmeniz gerekmektedir. Eğer yanlış, doğru olmayan veya geçersiz bir pasaport numarası girerseniz dosyanız diskalifiye olur veya DV başvurunuz reddedilir. DV başvurusu için kullandığınız pasaportun okunur bir kopyasını almanızı ve konfirmasyon numaranız ile beraber güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ediyoruz. Fotokopi kendi başına doğru bir pasaport numarası girdiğinizi kanıtlamaz; ancak, size durumu açıklayabilmeniz için yardımcı olur. Konu hakkındaki nihai karar DV görüşmeniz sırasında Konsolos tarafından verilecektir.
17- Eşim ve ben ayrı ayrı başvuru yapabilir miyiz?
Evet; eğer eşlerin her ikisi de başvuru koşullarına uyuyorlarsa ayrı ayrı başvuru yapabilirler. Eşlerden biri kurayı kazandığı takdirde diğeri eş kategorisinden yaralanabilir.
18- E-DV başvuruma hangi aile fertlerimi eklemeliyim?
Eşiniz: Eğer yasal olarak evliyseniz eşinizi sizinle yaşamasa bile ya da A.B.D.’ye göçmen olarak gitme niyeti olmasa dahi başvurunuza eklemelisiniz. Eşinizi; başvuru sırasında ayrı olsanız bile, eğer bu durum yasal olarak tanınmış bir ayrılık değilse (örneğin, eşinizle aranızda

mahkeme tarafından kabul edilmiş yazılı bir anlaşma veya bir mahkeme kararı ile tespit edilmis yasal bir ayrılık durumu yoksa), kendisini başvurunuza eklemeniz gerekmektedir. Yasal olarak ayrı olma durumu halen evli olup mahkeme kararıyla ayrı evlerde yaşamayı kapsamaktadır. Yasal olarak ayrı yaşıyorsanız eşiniz sizinle birlikte DV programı yoluyla Amerika’ya göç etme hakkını elde edemez. Yasal olarak ayrı yaşadığınız eşinizi başvuru formuna eklemeniz durumda diskalifiye olmazsınız. Fakat mahkeme kararıyla yasal olarak ayrı yaşamıyorsanız, göçmen vizesine başvurduğunuzda boşanmış olmayı planlasanız bile eşinizi başvuru formuna eklemeniz gerekir. Vize alabilecek durumda olan eşinizi başvurunuza eklememek veya eşiniz olmayan bir kişiyi başvurunuza eklemek diskalifiye olmanıza sebep olacaktır. Eğer başvuru sırasında evli değilseniz, ancak izleyen dönemde evlenmeyi planlıyorsanız, başvurunuza eş bilgisi girmeyiniz, bu bilgiyi girmeniz diskalifiye olmanıza sebep olacaktır. Eğer boşandıysanız ya da eşiniz hayatta değilse eşinizi başvurunuza eklemenize gerek yoktur. Bu koşula tek istisna, eşinizin halihazırda Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olması durumudur. Eşiniz Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi ise onu başvuru formuna eklemenize gerek yoktur. Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olan eşlerin vizeye ihtiyacı yoktur ve bu kişilere vize verilmeyecektir. Bu sebeple “evli ve eşim Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi” (“married and my spouse IS a U.S. Citizen or U.S. LPR) seçeneğini seçmeniz durumunda eşiniz ile ilgili başka bilgi girmeniz mümkün olmayacaktır. Çocuklar: İlk DV başvurunuz sırasında 21 yaşının altında, evli olmayan TÜM çocuklarınızı başvurunuza eklemeniz gereklidir. Sizin kendi öz çocuklarınız, şimdi boşanmış olsanız bile önceki eşinizin çocukları, şimdiki eşinizin çocukları ve daha önceden ülkenizin yasalarına uygun olarak evlat edindiğiniz çocuklar buna dahildir. Başvuru sırasında 21 yaşından küçük olan çocuklarınızı; sizinle ikamet etmiyorlarsa veya sizinle birlikte DV programı dahilinde göçmenlik vizesinden yararlanmak istemiyorlarsa dahi başvurunuza eklemeniz gereklidir. Yeşil kart sahibi veya A.B.D. vatandaşı çocuklarınızın vizeye ihtiyacı yoktur. Bu çocuklarınızı başvurunuza eklemeniz gerekli değildir, fakat eklediğiniz takdirde bu herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ebeveynleriniz ve kardeşleriniz DV programı altında sizin eşlikçiniz olarak Çeşitlilik Vizesi almaya uygun değillerdir. Bu kişileri başvurunuza eklemeyiniz. Başvurunuzda aile bireylerinizi eklemeniz onların da mutlaka sizinle birlikte vizeye başvurmaları ya da seyahat etmeleri gerektiği anlamına gelmez. Ancak elektronik başvurunuzu yaparken formunuzda vize almaya uygun aile bireylerinden herhangi birini belirtmediğiniz takdirde başvurunuz vize görüşmeniz sırasında diskalifiye edilecektir ve ne

size ne de herhangi bir aile bireyinize vize verilmeyecektir. Bu kural sadece elektronik başvurunuzu yaptığınız sırada mevcut olan aile fertleriniz için geçerlidir, başvurudan sonra edinilen aile bireyleri için geçerli değildir. Eşiniz de eğer başvuru yapmaya uygunsa sizin  başvurunuzda yer almasına rağmen kendi başına ayrı bir başvuru yapabilir; ancak, her iki başvuruda da tüm aile bireyleri aynı şekilde belirtilmelidir.
19- Başka bir göçmen vize kategorisi kapsamında başvurusu olanlar da kura programına
katılabilirler mi?
Evet. Bu durum Green Card çekilişine katılımınız için herhangi bir engel ortaya çıkarmamaktadır.
20- E-DV sistemi başvurumu reddederse başvurumu tekrar yapabilir miyim?
Evet, başvurunuzu tekrar yapılabilirsiniz. E-DV sistemi, ilk başvurunuzu reddederse, ikinci bir başvuru yapmış olmakla ilgili herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktır. Internetin öngörülemez doğası gereği, red mesajı tarafınıza hemen ulaşmayabilir. Eksiksiz bir başvuruyu
tamamlayıp onay mesajını alana kadar, gereken sayıda başvuru teşebbüsünde bulunabilirsiniz. Onay mesajını aldığınızda başvurunuz tamamlanmıştır ve artık ilave başka hiçbir başvuru yapmamalısınız.
21- Tamamlanmış E-DV başvuru formunun internet üzerinden alındığına dair onay mesajı
ne zaman gönderilecektir?
Başvuru formunun başarıyla alındığına dair konfirmasyon numarasını da içeren onay mesajı EDV başvuru formu yollanır yollanmaz müracaatçılara gönderilmektedir. Ancak, onay mesajının müracaatçılara ne kadar sürede ulaşacağı internetin o anki durumuna bağlı olarak
tahmin edilemez. Eksiksiz bir başvuru sağlanıp onay mesajını alana kadar başvuru sahibi, gerektiği sayıda başvuru teşebbüsünde bulunabilir. Ancak başvurunun tamamlandığına dair onay mesajını aldıktan sonra tekrar “gönder” tuşuna basmayınız.
22- Eğer kurayı kazanamazsam bilgilendirme yapılacak mı?
A.B.D. Dışişleri Bakanlığı direkt olarak size kazanamadığınızı bildirmeyecektir. Başvurunuzun durumunu öğrenmek için Başvuru Durumu Kontrol sayfasını kullanmalısınız.
23- Konfirmasyon numaramı kaybedersem ne olur?
Başvuru Durumu Kontrol sayfasına girebilmek için konfirmasyon numaranız gerekmektedir. Konfirmasyon numaranıza e-posta adresinizi ve bazı kişisel bilgilerinizi girerek tekrar ulaşabilmenizi sağlayacak bir özellik artık Başvuru Durumu Kontrol sayfasında mevcuttur. A.B.D. Büyükelçilik ve Konsoloslukları’nın ya da Kentucky Konsolosluk Merkezi’nin kura sonucunuzu kontrol etmeleri veya size konfirmasyon numaranızı vermeleri mümkün değildir. A.B.D. Dışişleri Bakanlığı vize işlemlerine devam edecek olan kazananların listesini yayınlamayacaktır.
24- Başarılı başvurular nasıl seçilecektir?
Her coğrafi bölgeye ait başvurular tek tek numaralandırılacaktır. Kayıt dönemi sona erdiğinde bir bilgisayar her coğrafi bölge için gelen başvurulardan rastgele bir seçim yapacaktır. Her bölge içinde seçilen ilk başvuru ilk kayıt, ikinci seçilen başvuru ikinci kayıt vb. olacaktır. Kayıt döneminde yapılmış tüm başvurular kendi bölgelerinde aynı seçilme şansına sahip olacaktır. Kurayı kazanan ve Başvuru Durumu Kontrol sayfasında verilen yönergelere cevap veren talihlilerin dosyaları ile ilgili işlemleri Kentucky Konsolosluk Merkezi (KCC) yürütecektir.
KCC, A.B.D. Büyükelçiliği’ndeki vize mülakat tarihleri belirleninceye kadar veya A.B.D.’de bulunup orada vize statülerini değiştirecek kişilerin göçmenlik bürosundaki başvuruları yapılana kadar dosyaları takip edecektir.
25- Kurayı kazanırsam fakat vizeyi almak için uygun bulunmazsam ödediğim vize ücretini
geri alabilir miyim?
Hayır, vize ücretleri iade edilemez. DV başvuru sahipleri yönergelerdeki özelliklere sahip olmalıdırlar. Konsolosluk ya da Elçiliklerde yapılan görüşmeler sırasında Konsolos, başvuran kişinin Amerikan Göçmenlik Yasası uyarınca vize almaya uygun olmadığını tespit ederse, vize
verilmesini onaylayamaz ve başvuranın ödemiş olduğu hiçbir vize ücreti de iade edilemez.
26- ABD’ye okumak için gitmek istiyorum, Green Card’ın bana faydası olur mu?
Evet. Devlet üniversiteleri Green Card sahiplerine indirimli ücret uygular. Aynı zamanda Green Card sahibi olduğunuz için Amerikan hükümetinden burs ve kredi alma şansınız vardır.
27- Green Card çekilişini kazanmam halinde TC vatandaşlığımı kaybeder miyim?
Hayır. Çekilişi kazanmanız TC vatandaşlığınızı kaybetmenize yol açmaz. Green Card’ınız onaylandığı anda dahi TC vatandaşlığınız devam edecektir.
28-Green Card çekilişine bir aileden birden fazla kişi başvurabilir mi?
Evet. Çekilişe katılmaya yeterli tüm aile fertleri ayrı ayrı başvuruda bulunabilirler. Ayrı ayrı başvuruda bulunmak ailenin ve çocukların kazanma şansını artıracaktır.
29- Green Card Başvurusu yapabilmek için İngilizce bilmek zorunlu mu?
Green Card Başvurusunda bulunabilmek için İngilizce bilmek şart değildir. Green Card kazanıp ABD’ye gittiğiniz takdirde ücretsiz dil kurslarına giderek ingilizce öğrenebilirsiniz.
30- Daha önce Abd vizesinden ret aldım, bu başvuru da sorun yaratır mı?
Green card sistemi çekiliş esaslı olduğundan başvuru yaparken herhangi bir sorun yaratmaz. Çekilişin kazanılması durumunda yapılacak başvuruda ise önceki ret nedeniniz ne ise konsolosluk tarafından bu durumun düzeltilmesi istenebilir.
31- Green card almaya hak kazandım, bazı sebeplerden dolayı Abd ye gidemiyorum ne yapmam gerekir?
Green Card onay sürecini tamamlayıp kartı almaya hak kazandıktan sonra 6 ay içinde Abd ye giriş yapmanız gerekir. Aksi takdirde Green Card’ın size sağladığı imkanlardan yararlanma hakkını kaybedersiniz.
32- Green Card çekilişini kazandım, beni bekleyen süreçler nelerdir?
Green card çekiliş sonucu sorguladığınzda “randomly selected” seçeneği çıkmışsa tebrikler, ilk aşamayı geçtiniz. Daha sonra DS 260 form doldurulması ve konsolosluk işlemleri ile evrak temin etme süreci başlamaktadır.
33- Green card aldıktan sonra Abd de yaşamasam olur mu?
1 takvim yılı içinde en fazla 180 gün Abd dışında kalabilirsiniz. Ancak bu önerilmez.
34- Green Card kazandım, Abd ye giriş yaptım hemen çalışmaya başlayabilir miyim?
Evet, social security number gelmesini beklemenize gerek yok. Green Card size bu süreçte direkt olarak çalışma imkanı tanımaktadır.
35- Green Card sahibi olunca aynı zamanda Abd vatandaşı da oluyor muyum?
Hayır, belli bir oturum süresini Abd de geçirdikten sonra gerekli aşamaları geçerek Abd vatandaşlığına hak kazanıyorsunuz.
36- Green Card çekiliş sonucum olumsuz oldu, Schengen,Abd yada başka bir ülke vize
başvurularımı etkiler mi?
Hayır , etkilemez. Green Card ile ilgili herhangi bir sonucun farklı bir ülkenin vize başvurusunda hiçbir etkisi bulunmamaktadır.
37- Green Card başvurusu için pasaport gerekli midir?
Evet , geçerli bir pasaportunuzun olması gereklidir. Pasaportu olmayan ya da geçerlilik tarihi geçmiş bir pasaporta sahip olan kişiler hiçbir şekilde Green Card çekilişine katılamazlar.
38- Eğitim durumu yükseldikçe Green Card alma şansım artar mı?
Hayır, Green Card başvuruları çekiliş yolu ile onaylandığından eğitim durumu farklılaşması sonuç konusuna etki etmez.
39- KKTC vatandaşıyım Green Card başvurabilir miyim?
TC pasaportu sahibiyseniz başvuru yapabilirsiniz.
40- Green Card çekiliş kazanan kişi vefat etti, varisleri aynı haktan yararlanabilr mi?
Hayır, çekilişi kazanan kişinin vefat etmesiyle Green Card hakkı da sona erer.
41- Green Card çekilişine kayıt olmak için yüz yüze görüşmeye gerek var mı?
Hayır, evraklarınızı mail yardımıyla tarafımıza iletebilirsiniz, başvurunuzu online ortamda gerçekleştirmekteyiz.
42- Green Card çekilişini kazandım, Abd tarafından bana kalacak yer ve iş sağlanacak mı?
Hayır, Abd hükümeti herhangi bir iş bulma ya da kalacak yer ayarlama taahhütü vermemektedir. Green Card size sadece Abd’de yaşama ve çalışma hakkı sunar, bu hakkı nasıl değerlendireceğiniz konusu tamamiyle sizin imkanlarınıza kalmıştır.
43- Green Card’a e-devletten başvurabilir miyiz?
Green Card başvuruları tamamiyle ABD’ye ait bir sistem olduğu için, bu süreçte e-devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştiremezsiniz.
44-İngilizce dil yeterliliği için herhangi bir sınav belgesine ihtiyaç var mı?
Hayır,yok. İngilizce biliyor olmak Green Card başvuruları için bir kıstas olmadığından dolayı bu yeterliliği tescil etmek adına herhangi bir belge sunmanız da gerekmemektedir.
45-Yeşil pasaport ile başvuruda bulunabiliyor muyuz?
Evet tüm pasaport tipleri ile başvuruda bulunabilirsiniz.
46-Green Card çekilişi sonucunda başvurum olumlu değerlendirildi, herhangi bir ödeme yapacak mıyım?
Konsolosluk işlem süreçlerini başlattığında belli bazı miktarlar ödemeniz gerekecektir. Bu ödemeler konsolosluklar tarafından belirlenecek olup vize değerlendirmesi süresince tarafınıza bildirilecektir.
47-Green Card çekilişi için maaş bordrosuna ihtiyaç var mı?
Hayır, Green Card başvurularında, vize başvurusundan farklı olarak sunduğunuz herhangi bir finansal evrakın değerlendirme sürecine hiçbir etkisi bulunmamaktadır.
48-Green Card çekilişi için bankadaki hesabımda belli bir miktar para bulunması gerekir mi?
Hayır, üstteki sorunun cevabıyla aynı nedenden dolayı başvuru için böyle bir şart koyulmamaktadır. Eğer kura çekilişini kazanırsanız sonraki süreçte vize başvurusu için gerekecektir.
49-Green Card çekilişi için ne kadar sürede başvurumu gerçekleştiriyorsunuz?
Başvuru formu, resim ve pasaport görüntüsünü ulaştırdığınız taktirde 1 iş günü içerisinde başvurunuzu tamamlıyoruz.
50-Başka bir ülkede oturum izni sahibiyim, Green Card çekilişi durumumu etkiler mi?
Hayır, etkilemez. Doğum yeriniz üzerinden başvurunuzu yaptığınız sürece herhangi bir ülkede oturumunuzun olmasının bir avantajı ya da dezavantajı olmamaktadır.
51-Green Card çekilişi için hangi ülke vatandaşlarının başvuruda bulunabileceği nasıl belirlenir?
Her yıl hangi ülke vatandaşlarının başvurup başvuramayacağı Abd tarafından belli bir eleminasyon sistemine göre belirlenmektedir. Bu seçilimin asıl nedenlerini Abd’deki göçmen popülasyonunu oluşturan ülkeler belirler.
52-Bekar olmam başvuruda sorun yaratır mı?
Hayır, medeni haliniz Green Card başvurunuzla ilgili herhangi bir değişiklik yaratmaz.
53-Green Card sadece Abd’de mi geçerlidir?
Evet, Green Card Sistemi yalnızca Abd içinde geçerli olan özel bir vize başvuru yöntemidir.
54-Green Card sahibi olmak Schengen Bölgesi ülkelerde vizesiz dolaşım sağlar mı?
Hayır, Green Card size yalnızca ABD’de yaşama hakkı verir. Amerikan Pasaportu ya da Schengen Bölgesine giriş izni sağlayan farklı bir vize yerini tutmaz.
55-Hizmet pasaportum var Green Card a başvurabilir miyim?
Evet. Diğer tüm pasaport çeşitleri gibi Hizmet Pasaportu ile de Green Card başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
56-Green Card çekilişi sonuçlarını nereden öğrenebilirim?
Her sene Mayıs ayında sonuçlar yayınlamaktadır. Sonucunuzu öğrenebilmek için firmamıza danışmanız yeterlidir.
57-Türkiye de mülk sahibiyim, Green Card başvurumda herhangi bir vergi yükümlülüğü söz konusu olur mu?
Hayır. Türkiye’de edindiğiniz hiçbir mülkün Green Card süresince size olumlu ya da olumsuz bir yaptırımı olmayacaktır.
58-Green Card çekilişi başvurusu için sağlık raporu gerekir mi?
Başvuru anında gerekmez, başvurunuz olumlu değerlendirildiği taktirde ilerleyen aşamalarda konsolosluk tarafından istenmektedir.
59-Türkiye nin her şehrinden başvuru yapabiliyor muyuz?
Evet , başvurular online olduğu için başvuru yapabiliyorsunuz. İkametgahınızın hangi şehirde olduğu, doğum yeriniz Türkiye olduğu sürece Green Card başvurunuz için hiçbir önem teşkil etmez.
60-Green Card aldıktan sonra soyadım değişti, ne yapmam gerekir?
Soyadı değişikliğinizi resmi evraklarla konsolosluğa bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde Green Card başvurunuz olumsuz şekilde neticelendirilir.
61-Green Card başvurusu için seyahat sağlık sigortası gerekiyor mu?
Zorunlu değildir. Fakat sonrasında vize başvurunuz değerlendirilirken, yurt dışına tüm çıkış süreçlerinde olduğu gibi Green Card sürecinde de seyahat sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir.
62- Seyahat Sağlık Sigortamı nereden yaptırabilirim?
Bu konuda firma yetkililerimizle iletişime geçerseniz sizi gerekli konularda bilgilendirip yönlendireceklerdir.
63-Green Card Çekilişi başvuruları için mülakat gerekli midir?
Hayır, Green Card çekilişine katılım için herhangi bir mülakat gerekmemektedir. Çekilisin olumlu sonuçlanması durumunda konsolosluk sizi vize başvurunuzu değerlendirmek adına mülakata çağırmaktadır.
64-Abd de akrabalarım var, benim başvurum onların oradaki durumunu etkiler mi?
Hayır, Green Card başvuruları tamamen kişisel bir başvuru türü olduğundan sizin dışınızdaki kişileri etkilemez.
65-Daha önce hiç yurtdışına çıkmadım, Green Card a başvurabilir miyim?
Evet, seyahat geçmişinizin olmaması Green Card’a başvurmanız için bir engel teşkil etmediğinden bu durumdan olumsuzca etkilenmeyerek başvurabilirsiniz.
66-Adli sicil kaydım var, başvuru yapabilir miyim?
Evet Green Card çekilişi adli sicil kaydınıza bakmadığından başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat bu durumun sonraki vize değerlendirme sürecinde olumsuzluğa neden olup olmamasına tamamen konsolosluk karar verecekir.
67-Green Card ile Abd nin tüm eyaletlerine giriş yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz. Green Card geçerliliği tüm ABD’de olduğu için herhangi bir eyalete girememe gibi bir durum söz konusu değildir.
68-Henüz zorunlu vatani hizmetimi yerine getirmedim başvurabilir miyim?
Evet, tıpkı adli sicil kaydınız gibi askerlik tecil durumunuzda Green Card çekilişine katılım sürecine hiçbir etki de bulunamazken sonraki vize değerlendirme sürecinde nasıl bir etkisinin olacağı ise tamamiyle konsolosluğun inisiyatifindedir.
69-Daha önce vize başvurusunda kullandığım fotoğrafı başvuruda kullanabilir miyim?
Fotoğrafınız son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,5*5 biyometrik ve gözlüksüz olmalı.
70-Daha önce ABD de Work and Travel programı ile bulundum, başvuru yapabilir miyim?
Evet, Abd’de size çeşitli işlerde çalışma olanağı sağlayan Work and Travel Programı, Green Card için bir engel olmadığından başvurunuzu yapabilirsiniz.
71-Green Card sahibi olduktan sonra Abd de mülk edinebilir miyim?
Evet edinebilirsiniz. Green Card ile çalışabildiğiniz gibi kazancınızla yatırım yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.
72-Green Card sahibiyim, Abd de ki okul ücretlerinde indirim oluyor mu?
Green Card sahipleri, Abd deki okullarda indirimli olarak okuyabilmektelerdir.
73-Pandemi sürecinde Green Card başvuruları devam ediyor mu?
Evet, 7 Ekim 2020-10 Kasım 2020 arasında başvurular devam etmektedir. Bu süreç içinde yapılan başvuruların sonuçları Mayıs 2021’de açıklanacaktır.
74-Yurtdışı çıkış yasağım bulunmakta, Green Card başvurusu yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz. Çekilişe katılım sürecinde bu durum herhangi bir engel teşkil etmemektedir.
75-Amerika da faaliyet gösteren bir şirketin Türkiye bürosunda çalışıyorum, Green Card
başvurumda avantaj sağlar mı?
Hayır, Green Card adil ve şansa dayalı bir çekiliş sistemine sahiptir. Bu nedenle genel şartlara uygun olmak dışında başvuru sahibinin hiçbir özelliği çekiliş sırasında bir avantaş elde etmenizi sağlamaz.
76-Green Card ile Abd de işyeri açabilir miyim?
Green Card ile Abd’de Sosyal güvenlik numarasına sahip olacağınızdan işyeri açmanızda sorun olmayacaktır.
77-Türkiye de emekliyim, Green Card çekilişi olumlu olursa emeklilik hakkım sona erer mi?
Hayır, Türkiyedeki emeklilik hakkınız sona ermez. ABD’nin Green Card programı kapsamında hak ettiğiniz oturum izinleri ile ilgili eğer Abd’de yaşamaya başlarsanız bile, burada kazanmış olduğunuz emeklilik hakları sona ermez. Green Card kapsamında Abd’de tekrar çalışır ve emekli olursanız, bu kapsamda alacağınız 2 Emekli maaşları çeşitli kesintilerden etkilenebilir. Bu konuyu Green Card sahibi olma hakkı
kazandıktan sonra arzu ederseniz firmamızın avukatına ya da finansal danışmanına danışabilirsiniz.
78-Green Card başvurusu için randevu almam gerekir mi?
Hayır, bu işlem için randevu almanıza gerek yoktur. Firmamıza form ve evrakları online olarak iletmeniz yeterlidir.
79-Green Card çekilişi için parmak izi vermem gerekir mi?
Hayır çekilişe kayıt için yalnızca online başvuru yapıldığından parmak izi işlemine gerek yoktur. Bu işlem başvurunuz olumlu sonuçlanırsa ve vize değerlendirme sürecinde konsolosluk gerek duyarsa sonradan yapılabilir.
80-Green Card ile Abd de kaldığım süre içerisinde Türkiyeye giriş çıkış yapmak için minimum
süre var mı?
Green Card aldıktan sonra dilediğiniz tarihte Amerika’dan giriş çıkış yapabilirsiniz. Bunun için beklemeniz gereken herhangi bir süre yoktur.
81-Green Card Başvurusu sırasında PCR Testi isteniyor mu?
Hayır öyle bir zorunluluk yok. PCR Testi yurt dışı çıkışlarında istenen bir belge olduğu için Green Card çekilişine katılırken böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
82- Green Card ile Amerika’da alacağım eğitimde herhangi bir kısıtlama olur mu?
Hayır öyle bir kısıtlama olmaz. Green Card ile Abd’ye gittiğiniz andan itibaren eğitim fırsatları açısından oranın vatandaşları ile aynı hak ve imkanlara sahip olursunuz.
83- Green Card Başvurusu için sizin firmamızı seçmemiz adına nasıl bir neden gösterebilirsiniz?
15 senelik firma tarihimizde çok sayıda kişinin Green Card sahibi olmasına yardımcı olduğumuz için içiniz rahat bir şekilde başvurunuzu bizimle yapabilirsiniz.
84- Green Card ile Amerika’da ücretsiz tedavi görebilir miyim?
Green Card’in böyle bir imkanı yoktur. Abd’nin sağlık sisteminin sunduğu şartlar ve imkanlar herkes için nasıl işliyorsa aynı şekilde kurallara tabi tutulursunuz.
85- Green Card’ın bir geçerlilik tarihi var mıdır, yenilenmesi gerekir mi?
Green Card hak kazandıktan sonra geçerliliği çoğunlukla 10 yıl boyunca devam eden bir vize imkanı sağlamaktadır. Green Card sahibi olanlar süresiz oturum sahibi oldukları için kartın geçerlilik tarihinin bitimine doğru kartı yenileyebilirler.
86- Green Card sahibi olmanın başka yolları var mıdır?
Green Card sahibi olmak için çekilişe girmek dışındaki seçeneğiniz, 500000$ sermayeli en az 10 çalışanınızın olduğu bir iş kurmanız, uluslararası çalışan bir firmanın sözleşmeli çalışanı olmanız ya da ABD’de oturum hakkını elde etmiş 1 Dereceden bir yakınınızın olmasıdır.
87- Green Card Başvurusu için mülakata girmek gerekir mi?
Green Card Başvuruları çekiliş sistemi ile yapıldığı için mülakata gerek yoktur. Çekiliş sonucunda hak sahibi olanların vize değerlendirme sürecinde konsolosluk yüz yüze mülakat talebinde bulunacaktır.
88- Sahip olduğumuz pasaport tipi, Green Card başvurumuzda herhangi bir avantaj ya da dezavantaj sağlar mı?
Hayır, Green Card başvurularında sahip olunan tüm pasaport tipleri aynı şartlar altında değerlendirilirler.
89-Green Card ile Kanada ya vize almadan seyahat edebilir miyim?
Evet, Green Card size Kanada’ya vizesiz girme hakkı tanıdığından vize başvurusunda bulunmadan seyahat edebilirsiniz.
90- Green Card’a başvuru sırasında diplomamı sunmam gerekir mi?
Green Card çekilişine katılım sürecinde diploma sunmanıza gerek yoktur. Şartlara uygun şekilde en az 12 yıllık eğitimi tamamladıysanız bunun beyanı ile sürece başlayabilirsiniz. Eğer Green Card çekilişi sizin için olumlu sonuçlanırsa sonrasında konsolosluk ile görüşülecek
süreçte eğer konsolosluk talep ederse diplomanızı iletmeniz gerekecektir.
91- Farklı bir ülkede 1 yıldan fazla kaldıysam, o ülkeden de Polis Raporu almam gerekir mi?
Green Card başvurunuzdan önce bulunduğunuz bir ülkede 1 yıl ve daha uzun süreli kaldıysanız, Green Card çekilişi sonuçlandıktan sonraki konsoloslukla görüşme sürecinde bunu beyan etmeniz gerekecektir. Konsoloslugun gerek duyması sonucunda o ülkeden Polis Raporu alarak sunmanız gerekir.
92- Firmanıza Hizmet Bedelinizi ödememiz için başvuracabileceğimiz yollar nelerdir?
Firmamızın Hizmet Bedelini ofisimize geldiğinizde nakit olarak, eğer gelmeden başvurunuzu yapacaksanız Banka Hesabımıza havale yaparak ya da kredi kartıyla iletebilirsiniz.
93- Green Card Başvurusu için belgelerimi tercüme ettirmem gerekli midir?
Green Card Çekilişi’ne katılırken gönderdiğiniz hiçbir evrakta tercüme zorunluluğu bulunmamaktadır. Sonucun olumlu olması durumunda sonraki başvuru sürecinde sadece konsolosluk talep ederse tercüme yapmanız gerekebilir.
94- Green Card Başvurusu için bir doktor muayenesi gerekir mi?
Green Card Çekilişi’ne katılmak için sunmanız gereken herhangi bir Sağlık Raporu olmadığı için bu süreçte doktor muayenesine gerek duyulmamaktadır. Eğer başvuru olumlu sonuçlanırsa konsoloslukla görüşmeye gitmeden önce doktor muayenesinden geçerek Sağlık
Raporu almanız gerekecektir.
95- Green Card ile ABD’ye giriş yaptıktan ne kadar süre sonra Sosyal Güvenlik Numarası alabilirim?
Green Card ile ABD’ye giriş yaptıktan sonra çoğunlukla 2 hafta içerisinde Sosyal Güvenlik Numaranız elinize ulaşmış olur. Yine de bu süreç tamamiyle ABD ile ilgili olduğu için kesin bir bilgi vermemiz mümkün değildir.
96- Green Card’ı aldıktan ne kadar süre sonra Amerika Vatandaşlığı alabilirim?
Bu süre tamamiyle ABD tarafından belirlendiği için net bir bilgi verememekteyiz ama ortalama sürece bakıldığında Green Card sahipleri 5 Yılın sonunda vatandaşlığa başvuru hakkına sahip olurlar.
97- Green Card’ı aldıktan sonra hemen ABD’ye giriş yapabilir miyim?
Green Card çekilişiniz olumlu sonuçlanır ve konsoloslukla yaptığınız görüşmeler sonucunda vizeniz gelirse, onay aldıktan hemen sonra dilediğiniz zaman ABD’ye giriş yapabilirsiniz.
98- Green Card’ı aldıktan sonra ABD’ye gitmeden iş bulma imkanım var mıdır?
Green Card’ınız onaylandıysa ABD’de iş alımı yapan firmalarla oraya gitmeden önce görüşme sağlayıp iş başvurusunda bulunabilirsiniz.
99- Green Card’ın Türkiye’de çıkma oranı nedir?
Bu oran her sene katılımcı sayısı ve ABD’nin belirlediği kontenjanlardaki değişikliklerden dolayı düzenli olmayacak şekilde değişmektedir. Bununla birlikte çekilişe katılım ile sonraki süreçte Green Card’ın onaylanması arasında da büyük farklılıklar olabildiğinden net bir rakam
vermek yanlış bir yönlendirme olacaktır.
100- ABD’de belli bir sürenin üstünde kayıtsız şekilde bulunulursa Green Card verildiği doğru mudur?
Green Card için ve ABD’de kalma hakkı tanıyan hiçbir vize türü için böyle bir kuralın geçerliliği yoktur. Çoğu ülkede olduğu gibi ABD’de de kaçak yollarla kaldığınız tespit edilirse ülkeden sınırdışı edilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo