• 0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
  • 0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

Romantizmin Başkenti: Paris


Şüphesiz ki Paris, romantizm denince akla ilk gelen şehirdir. Fransa’nın başkenti ve dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan ”Işıklar Şehri”, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alır. Bu yazımızda Paris gezisi yaparken bilmeniz gereken birçok farklı konuya değineceğiz… Paris Hakkında

Şüphesiz ki Paris, romantizm denince akla ilk gelen şehirdir. Fransa’nın başkenti ve dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan ”Işıklar Şehri”, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alır. Bu yazımızda Paris gezisi yaparken bilmeniz gereken birçok farklı konuya değineceğiz…

Paris Hakkında Bilgi

Paris’in nüfusu –banliyöler ile birlikte- yaklaşık 12 milyondur. Şehrin konuştuğu dil Fransızca, lokasyonu ise Kuzey Fransa’da yer alan Seine Nehri’nin çevresidir. Zarafet, asalet ve romantizmin birleştiği Paris, birçok ünlü yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Paris’in tarihi dokusu oldukça ilgi çekicidir. Şehirde birbirinden ünlü Orta Çağ ve Roma eserine rastlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, neoklasik mimari üslubun en başarılı örneklerini görebilir, moda ve sanat etkinlikleri ile hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Şehrin havalimanı, Paris-Charles de Gaulle’dir.  Ile-de-France Bölgesi’nde yer alır ve yalnızca Paris’in değil ülkenin en büyük havalimanıdır.

Paris’te Gezilecek Yerler

Paris’in en ünlü yapısı, yalnızca şehrin değil, Fransa’nın da simgesi haline gelen Eyfel Kulesi’dir. 324 metre uzunluğundaki bu devasa yapı, yılda yaklaşık 6 milyon turist ağırlamaktadır. Paris, Eyfel Kulesi dışında da birçok ikonik alana ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanların başlıcaları Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Versay Sarayı, Orsay Müzesi, Pantheon, Sacre Coeur Bazilikası, Montrmartre, Les Invalides ve Pompidou Merkezi olarak gösterilebilir.

Paris’teki restoran ve cafeleri ziyaret ettiğinizde mutlaka geleneksel kahvaltılıkları kruvasanın tadına bakmalısınız. Gün içinde uğrayacağınız lezzet duraklarında, salyangoz ve midye ile yapılan yemekleri deneyip, birbirinden lezzetli şaraplarla keyfinizi taçlandırmanızı tavsiye ederiz.

Paris’in Hava Durumu

Paris’te sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık 11 derece civarındadır. En kurak aylarda bile (Nisan ayı) yağış miktarı oldukça fazladır. En çok yağış aldığı dönem ise -ortalama 58 yağış miktarıyla- Mayıs ayıdır.

Paris Vizeli mi?

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Fransa’ya da Schengen Vizesi ile girilmektedir. Yalnızca bazı durumlarda (Fransızca öğretmeni olmak, eğitim seyahati yapmak vs.) vize ücreti alınmamaktadır. Türkiye’de Fransa’ya akredite olarak çalışan acentelerden biri olan Real World Turizm üzerinden Fransa vizesi hizmetini güvenle ve hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Paris seyahatine çıkarken seyahat sağlık sigortanızı kolayca yaptırmak için tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo