• 0212 293 93 35 Cumhuriyet Caddesi No:157 Harbiye İstanbul bilgi@vizeislemleri.com
  • 0312 970 03 00 Tunali Hilmi cad. No:109/5 Kavaklidere Çankaya Ankara ankara@vizeislemleri.com

İtalya’nın Kalbi: Roma


Roma … İtalya’nın başkenti, Çizme’nin dizi, tarihin en büyük imparatorluklarından birinin ev sahibi… Dünya tarihine damgasını vurmuş birçok önemli şahsiyet bu şehre aşık oldu. Aşık olmakla yetinmeyip, şiirler, şarkılar ve birbirinden ünlü eserler ürettiler. Modern devlet anlayışının doğduğu, hukukun temellerinin

Roma … İtalya’nın başkenti, Çizme’nin dizi, tarihin en büyük imparatorluklarından birinin ev sahibi… Dünya tarihine damgasını vurmuş birçok önemli şahsiyet bu şehre aşık oldu. Aşık olmakla yetinmeyip, şiirler, şarkılar ve birbirinden ünlü eserler ürettiler. Modern devlet anlayışının doğduğu, hukukun temellerinin atıldığı bu büyülü şehri birlikte inceleyelim…

Roma Nerede?

Roma, Lazio bölgesinin ve İtalya’nın başkentidir. ‘’Çizme’’ olarak tabir edilen bölgenin ‘diz’ kısmında yer alır. Tiber ve Aniane Nehirleri arasında yer alan şehir, İtalya yarımadasının orta kısmındadır.

Roma Hakkında Bilgi

Roma, 2800 yıllık devasa bir tarihi mirasa sahiptir. Bir dönem yalnızca İtalya’nın değil dünyanın merkezi olarak kabul edilmiştir. Vatikan ile birlikte, Katolikler için büyük bir öneme sahiptir.

Dini yönden olduğu kadar sanatsal yönden de çok zengin bir şehirdir. Orta çağ ve Rönesans döneminden kalan eserler, milyonlarca turistin ilgi odağı konumundadır. Kim Caravaggio’nun, Raphael’in, Michelangelo’nun ya da Bernini’nin eserlerini yerinde incelemek istemez ki?

Şehir dini, politik ve sanatsal yönüyle olduğu kadar mutfağıyla da ünlüdür. Her yıl milyonlarca turist, Roma mutfağı örneklerini deneyimlemek için şehre akın etmektedir. Siz de güzel bir Roma tatili planlıyorsanız; geleneksel tatlıları tiramisu, panna cotta ve ülkemizde de bir hayli ünlenen gelatoyu denemelisiniz. Pizza ve muhteşem şaraplarından zaten haberdarsınız…

Şehrin nüfusu yaklaşık 3 milyondur. İklimi, Akdeniz iklimidir. Yıllık ortalama sıcaklığı 20 derecedir. Sinema ve tiyatrolar yılın yalnızca yaz mevsiminin iki ayında kapalıdır. Kuzeyden gelen Tiber Nehri ile ikiye ayrılan şehir, birçok köprü ile bağlanmıştır.

Roma’da Gezilecek Yerler

Şehir, dünya tarihinin önemli anlarına şahitlik etmiş alan ve eserlerle doludur. Birçok kişiye göre ‘’ölmeden görülmesi gereken yerler’’ listesinde ilk sırayı yer almaktadır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri bir çırpıda sayacak olursak;

Kolezyum, Forum, Navona Meydanı, Pantheon, Trevi Çeşmesi, Aziz Petrus Bazilikası, İspanyol Merdivenleri, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Palantino Tepesi, Campo de’ Fiori, Villa Borghese, Aziz Petrus Meydanı, Trastevere, Piazza del Popolo, St. John Lateran Bazilikası, Borghese Galerisi ve Via del Corso diyebiliriz.

Roma Vizesi

Roma, vizeyle seyahat edilen bir şehirdir. Schengen vizesi gerektirir. İtalya vizenizi hızlı, güvenli ve sorunsuz bir şekilde almak için acentamıza başvurmanız yeterlidir.

Seyahatinizi planlarken, sağlık seyahat sigortanızı hızlı ve güvenli bir şekilde yaptırmak için tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Predefined Skins

Primary Color

Background Color

Example Patterns

demo demo demo demo demo demo demo demo demo demo